Kuchnia w bloku – jak ją urządzić, aby była funkcjonalna?

Urządzanie kuchni to bardzo wymagające zadanie! Trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby była funkcjonalna. Jednak nie można zapominać przy tym o jej wizualnej stronie. Połączenie tych aspektów bywa bardzo trudno. Sytuacja pogarsza się, gdy trzeba urządzić kuchnię w bloku. Wówczas dysponujemy niewielką powierzchnią. Często też zamiast typowej kuchni, mamy aneks kuchenny połączony z salonem. Jednak nawet w takiej sytuacji można stworzyć funkcjonalne i gustowne pomieszczenie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Kuchnia w bloku - o czym pamiętać przy jej urządzaniu?

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna! Dlatego bez względu na to, w jakim miejscu ją urządzamy, nie może w niej zabraknąć kilku podstawowych elementów. Przede wszystkim musimy pamiętać o sprzęcie kuchennym, wśród którego musi się znaleźć kuchenka, lodówka, zlew, a także szafki. Coraz popularniejsza staje się zmywarka i inne nowoczesne wyposażenie kuchni.

Pomieszczenia w bloku często są niewielkie, więc trzeba przemyśleć, w jaki sposób je umeblować. W przypadku bardzo wąskiej kuchni najlepsze rozwiązanie to umieszczenie wszystkich mebli i sprzętów po jednej stronie. Jeżeli pomieszczenie jest nieco szersze, to można testować różne aranżacje. Bardzo popularne jest ustawienie w kształcie litery „L”. Całość aranżacji zależy od kształtu i powierzchni kuchni, a także jej położenia. Dlatego trzeba dokładnie przemyśleć rozmiar wszystkich mebli, a jeszcze lepiej sprawdzi się indywidualny projekt. W bloku rzadko mamy miejsce na osobną jadalnię, więc należy zadbać o to, aby zmieścić ją w kuchni.

Jak rozsądnie połączyć kuchnię i jadalnię?

W mieszkaniu w bloku kuchnia często jest połączona z jadalnią. Dlatego należy przygotować odpowiedni projekt pomieszczenia, aby uwzględnić w nim obydwie te funkcje. Musisz więc dokładnie zastanowić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twoich wnętrz. Najpopularniejszym pomysłem jest wygospodarowanie strefy jadalnej, w której cała rodzina może zjeść wspólny posiłek. Jeżeli Twoja kuchnia jest dość szeroka, to nie będzie trudne zadanie. Wystarczy tylko kupić odpowiednio dobrany zestaw mebli do jadalni. Trzeba tylko pamiętać, aby zachować odpowiedni odstęp pomiędzy krawędzią stołu a meblami kuchennymi.

Jeżeli kuchnia jest nieco węższa i meble do jadalni mogłyby utrudniać poruszanie się po niej, to można wykorzystać inne sposoby. Świetnym rozwiązaniem jest blat przykręcony do ściany, który można opuszczać, gdy nikt nie spożywa posiłku. Wówczas zamiast krzeseł świetnie się sprawdzą taborety, które można wykorzystać również w czasie przygotowania posiłku. Innym rozwiązaniem jest zakup niewielkiego stolika barowego i hokerów, które można przechowywać w innym pomieszczeniu.