Garderoby Kraków - Funkcjonalne i Eleganckie

Planując garderobę w domu czy mieszkaniu warto przemyśleć, jakie są indywidualne potrzeby wszystkich domowników. Na pierwszym miejscu zawsze jest wygoda przy korzystaniu z garderoby, dlatego tworząc garderoby na wymiar, zawsze maksymalnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń. Garderoby to rozwiązanie dla wszystkich domowników, którzy chcą posiadać estetyczną i funkcjonalną przestrzeń w swoim domu lub mieszkaniu. Wielkość garderoby zależy od metrażu mieszkania i ilości rzeczy, które będą w niej przechowywane. Jest to pomieszczenie wypełnione półkami, szufladami i drążkami, które spełniają określoną funkcję i pozwalają na odpowiednie uporządkowanie swoich rzeczy. W zależności od potrzeb jej funkcja może przybierać formę:

  • Magazynu ubrań – półki, szuflady, drążki
  • Przebieralni, gdzie powinno być zamontowane duże lustro i dobre oświetlenie
  • Prasowalni

W zależności od wielkości mieszkania, garderobę można rozmieścić w poszczególnych pokojach, na poddaszu lub w sypialni. Jeżeli jednak posiadamy jedną garderobę to najwygodniejszym rozwiązaniem będzie dostęp z głównego korytarza.

Garderoba w przedpokoju

Sprawdź także naszą ofertę kuchni i szaf.

Zalety naszych garderób

  • jedno duże miejsce na przechowywanie ubrań,
  • łatwy dostęp, dzięki otwartej przestrzeni przechowywania,
  • funkcja przebieralni i prasowalni,
  • wnętrze można dobrać indywidualnie do swoich potrzeb,
  • przesuwane drzwi to oszczędność miejsca przed szafą, a drzwi mogą być wypełnione lustrem,
  • można w niej umieścić duże i nieforemne przedmioty,
  • można wykorzystać przestrzeń trudną do zagospodarowania, np. skos na poddaszu.

Garderoba w przedpokoju – jak ją prawidłowo urządzić?

Nie każdy ma możliwość urządzenia garderoby w osobnym pokoju. Dlatego często decydujemy się na wydzielenie odpowiedniej strefy w jednym z pomieszczeń. Najpopularniejszym wyborem jest przedpokój, a na ten fakt wpływa wiele czynników. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim bardzo wygodną opcją dla wszystkich domowników. Jak jednak sprawić, aby cechowała się funkcjonalnością i elegancją?

Kolory garderoby

Jakie funkcje powinna spełniać ubieralnia w przedpokoju?

Na początku warto określić, jakie funkcje powinna spełniać. Dzięki temu jej aranżacja stanie się o wiele łatwiejsza. W sklepach pojawia się coraz więcej ofert, a to zdecydowanie utrudnia wybór odpowiednich mebli. Warto więc pamiętać, że funkcjonalna ubieralnia w przedpokoju powinna przede wszystkim umożliwiać przechowywanie odzieży wierzchniej i obuwia. Dobrze też zadbać o miejsce na parasolki, torebki i inne dodatki. Jednak możemy wytyczyć miejsce, które spełni znacznie więcej funkcji. Wiele osób decyduje się umieścić ogromną garderobę właśnie w przedpokoju, a nie w sypialni. W tej sytuacji potrzebne będzie znacznie więcej miejsca niż w przypadku samego przechowywania butów i odzieży wierzchniej. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby na samym początku ustalić, jakie funkcje ma pełnić. To pomoże nam uniknąć wielu problemów i przykrych niespodzianek w przyszłości.

Jakie kolory się sprawdzą?

Wiele osób obawia, że garderoba w przedpokoju musi być nudna. W końcu widać ją od razu po wejściu do mieszkania. Z tego powodu unikają szalonych wzorów i kolorów, ale nawet przy ubieralni w korytarzu można się wykazać kreatywnością. Musimy tylko pamiętać, że powinna współgrać z resztą wnętrza lub stanowić ciekawy kontrast. Jeżeli chcemy wprowadzić odrobinę koloru i uniknąć kiczowatego efektu, to możemy zdecydować się na barwne drzwi przesuwne lub ozdobić je pleksą. Warto ją ustawić w paski lub szachownicę, a wnętrze będzie jeszcze ciekawsze. Natomiast osoby, które nie chcą za bardzo odchodzić od klasyki, ale jednocześnie zadbać o nowoczesny wystrój, mogą postawić na biel i dodać do niej dekoracyjne elementy. W ten sposób będzie elegancka i nowoczesna, a meble będą sprawiać wrażenie niezwykle lekkich.

Jakie materiały wykorzystać?

Najlepszym wyborem jest oczywiście drewno, które zawsze prezentuje się niezwykle elegancko i nadaje wnętrzom klasy. Ten materiał daje nam wiele możliwości. Obecnie dostępny jest w wielu kolorach i możemy wybrać całkowicie gładkie powierzchnie lub z różnymi zdobieniami. Do takiej garderoby możemy dodać też metalowe elementy, a także światła LED, które nadadzą jej trochę nowoczesnego wyglądu. W efekcie będzie się prezentować znakomicie.

Schody i garderoba

Projektowanie – jakich błędów nie popełniać?

Ubieralnia to pomieszczenie, które bardzo ułatwia życie. Wiele osób utożsamia ją z idealnym pokojem na ubrania. I jest w tym trochę racji, ale to nie jest główna zaleta szafy na ubranie. Przede wszystkim ułatwia ona zapanowanie nad bałaganem i stanowi świetny schowek na pościel, ręczniki i wiele innych rzeczy. Jednak tylko prawidłowo zaprojektowana garderoba właściwie spełni swoją rolę. Dlatego przy jej tworzeniu należy się wystrzegać się pewnych błędów.

Pamiętaj, że ubieralnia to nie schowek!

Podstawowym błędem przy projektowaniu jest fakt, że nie doceniamy jej roli. Część osób uważa, że to idealna szafa. Z kolei inni traktują ją jak schowek. Oczywiście garderoba świetnie sprawdza się w tych rolach, ale jej przeznaczenie jest znacznie szersze. Dlatego bardzo ważna jest jej powierzchnia. W końcu nie tylko będziemy tam przechowywać rzeczy, ale też często je przymierzać. Najlepiej, gdy pomieszczenie będzie miało odstęp co najmniej 140 cm. Idealne ubieralnie mają szafy przy ścianach po obu stronach pomieszczenia. W takiej sytuacji odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 80 cm. Natomiast jeżeli zależy nam na swobodzie i wygodzie, to nawet 120 cm.

Nie zapominaj o wygodzie!

Garderoby bardzo często umieszczane na poddaszu lub innych wnętrzach, które mają nietypowy kształt. Wszystko dlatego, aby nie ograniczać naszych przestrzeni. Dlatego trzeba się dokładnie zastanowić nad aranżacją. Nie możemy przecież zapominać, że mniej typowe przestrzenie znacznie trudniej umeblować. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z umieszczenia jej właśnie w tym miejscu. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie! Trzeba tylko mieć pomysł na jej aranżację. W trakcie tworzenia projektu musimy więc pamiętać, że meble nie mogą całkowicie ograniczać przestrzeni, a poruszanie po niej nie powinno sprawiać problemów.

Zadbaj o odpowiednią wentylację i oświetlenie!

Bardzo często garderoba traktowana jest jak szafa albo schowek. Z tego powodu zapomina się o pewnych kwestiach przy jej aranżacji. Wiele osób lekceważy sprawę wentylacji lub oświetlenia. Warto jednak pamiętać, że w przyszłości może się to wiązać z wieloma kłopotami. W niewietrzonej będziemy skazani na nieprzyjemne zapachy, ale nie tylko. W takim pomieszczeniu często mogą gościć pleśń, grzyby i podobne wykwity. Z kolei brak odpowiedniego oświetlenia sprawi, że stanie się bezużyteczna. W końcu jeżeli to pomieszczenie będzie ciemne, to nikt nie będzie chciał z niego korzystać. Dlatego warto zadbać, aby się znalazło w nim okno. Natomiast jeżeli to niemożliwe, to powinniśmy  zaplanować tak sztuczne oświetlenie, aby zrekompensowało jego brak.

Zobacz nasze artykuły i porady z bloga dotyczące garderób:

Na zdjęciu: Garderoba trzyskrzydłowa otwarta
Na zdjęciu: Garderoba wieloskrzydłowa zamknięta
Na zdjęciu: Garderoba lacobel