Wygląd szafy – na co zwracać uwagę?

Wybór idealnej szafy to wbrew pozorom nie jest proste zadanie. Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów, aby w przyszłości się nie rozczarować. Znajdziemy wiele poradników, które pomogą nam wybrać funkcjonalną i praktyczną szafę, ale co z jej wyglądem. To nie jest parametr, który powinien się znaleźć na pierwszym miejscu, ale również jest bardzo ważny. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze idealnej szafy do naszych wnętrz?

Dlaczego wygląd szafy jest taki ważny?

Niektórzy mogą się zastanawiać, po co w ogóle zwracać uwagę na wygląd szafy. W końcu, czy najistotniejszy nie jest fakt, aby mebel doskonale odgrywał swoją rolę. Jednak nie powinno się pomijać kwestii wyglądu. Jeżeli nie chcemy tracić czasu na dobór odpowiedniego stylu, to warto przynajmniej postawić na klasyczną szafę, która świetnie będzie się komponować z różnymi aranżacjami. W przeciwnym razie jej wygląd może kompletnie nie pasować do reszty umeblowania. Takie pomieszczenie może nam się kompletnie nie podobać, a czasem nawet wprawiać negatywny nastrój. Dlatego warto poświecić trochę więcej czasu na całkowite dopasowanie do reszty aranżacji wnętrza.

Materiał i kolorystyka szafy – jak dopasować do wnętrza?

Materiał i kolor to najważniejsze elementy wyglądu szafy. Obecnie producenci oferują nam mnóstwo możliwości, więc z pewnością znajdziemy takie rozwiązanie, które nas zachwyci, a w dodatku będzie doskonale pasować do reszty wnętrza. Najbezpieczniejszą opcją jest postawienie na klasykę, ponieważ moda minie, a szafy szybko nie będziemy wymieniać. Jednak musimy pamiętać o pozostałych elementach aranżacji. Jak je połączyć? Są dwie opcje: stawiamy na zbliżone odcienie i materiały albo decydujemy się na całkowity kontrast. W tym drugim przypadku czeka nas jednak znacznie więcej pracy, ponieważ trzeba dokładnie przemyśleć projekt, aby kontrastowy mebel pasował do reszty pomieszczenia. Warto też pamiętać, że typowo modernistyczne rozwiązania sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie dominuje współczesny design. Natomiast w połączeniu z klasycznym stylem mogą prezentować się kiepsko.

Jak wybrać odpowiednie drzwi do szafy?

Drzwi szafy to element, który równocześnie odpowiada za jej wygląd oraz funkcjonalność. Dlatego na ich dobór musimy poświęcić więcej czasu. W przeciwnym razie szafa może okazać się niepraktyczna. Obecnie najpopularniejsze drzwi szafy to przesuwne, uchylne i składano-przesuwne. Z tej grupy najczęściej wybierane to oczywiście przesuwne, które świetnie sprawdzą się w każdych warunkach. Wystarczy je jedynie dokładnie dopasować do pomieszczenia. Drzwi uchylne to doskonałe rozwiązanie do pokoi dziecięcych i sypialni - musimy tylko dysponować odpowiednią powierzchnią. Natomiast składano-przesuwne to idealne wybór do niewielkich mieszkań, ponieważ pozwala zaoszczędzić dużo przestrzeni.