Szafy wnękowe – na co zwracać uwagę?

Urządzanie wnętrz może być naprawdę ciekawych zajęciem i dostarczać wiele radości. Niestety w wielu pomieszczeniach mogą pojawić się wnęki, które utrudniają stworzenie ciekawej aranżacji. Wystarczy jednak mieć ciekawy pomysł, aby je zagospodarować. Jednym z nich są szafy wnękowe, które można wykonać na zamówienie, więc bez problemu dopasujemy je do naszych wnętrz. Na co jednak zwracać uwagę przy przygotowaniu projektu?

Zacznij od określenia swoich potrzeb

Szafy wnękowe są niezwykle funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Jednak bardzo łatwo ich pozbawić tych najważniejszych zalet. Brak określenia naszych wymagań na samym może prowadzić do tego, że nasze nowe meble na zamówienie nie będą funkcjonalne. Dlatego warto dokładnie zastanowić się, czego oczekujemy od wymarzonej szafy. Należy też określić, co zamierzamy w niej przechowywać. Dzięki temu stworzenie projektu dostosowanego do naszych potrzeb stanie się o wiele łatwiejsze. Teraz pozostaje tylko przekazać nasze wymagania projektantowi mebli i wspólnie zastanowić się, jak powinny wyglądać idealne meble do Twojego domu. Niektóre osoby będą potrzebować więcej miejsca na półki, inni na wieszaki. Jeżeli wszystko na początku dokładnie przemyślimy, to zyskamy idealną szafę.

Szafy wnękowe w jadalni, lampa

Dopasuj wygląd szafy do wielkości pomieszczenia

Szafy wnękowe powinny być też dopasowane do wielkości pomieszczenia. I nie mamy na myśli, tylko rozmiaru mebli. Należy dokładnie zmierzyć wnęki, aby odpowiednio dobrać do nich szafy. Musimy określić wysokość, szerokość oraz głębokość mebla. Szafy wnękowe z reguły sięgają do sufitu, dzięki temu w pełni wykorzystamy ich możliwości. Szerokość najczęściej dopasowuje się do wnęki, a głębokość zależy od funkcji szafy. Jeżeli znajdą się w niej jedynie półki, to powinna wynosić minimum 30 cm, a w przypadku wieszaków musi, to być co najmniej 60 cm.

Dodatkowo można wykorzystać pewne sztuczki, które wizualnie zmienią rozmiar pomieszczenia. Idealny mebel do niewielkich wnętrz? Oczywiście szafa przesuwna z lustrem w drzwiach. Dzięki temu każde pomieszczenie zyska kilka centymetrów. W przypadku małych pokoi zdecydowanie lepiej postawić na jasne, delikatne barwy. Jeżeli dysponujemy dużymi przestrzeniami, mamy trochę łatwiejsze zadanie i możemy eksperymentować, co pomoże nam stworzyć ciekawe aranżacje.

Łóżko oraz szafa, w sypialni

A co powinno się znaleźć wewnątrz szafy wnękowej?

W czasie przygotowywania projektu skupiamy się na tym, co na zewnątrz, a zapominamy o wnętrzu szafy. Jednak ono jest równie istotne! Co więc powinno się znaleźć w środku szafy wnękowej? Przede wszystkim półki i szuflady, a ich liczbę i wielkość dopasowujemy do naszych potrzeb. W wielu przypadkach nie może też zabraknąć drążka, na którym powiesimy wieszaki. Niektórzy z nas zdecydują się też na inne akcesoria ułatwiające przechowywanie rzeczy. Mogą to być specjalne przegrody lub kosze służące do przechowywania konkretnych przedmiotów.