Garderoba – jak dobrze ją zaplanować i wyposażyć?

Garderoba to nie tylko fanaberia miłośniczek mody, ale bardzo przydatne pomieszczenie. To świetne miejsce na uporządkowanie różnych rzeczy – głównie ubrań oraz butów, ale też pościeli, ręczników czy innych drobiazgów. Jednak garderoba najlepiej spełni swoje zadanie, gdy będzie odpowiednio zaplanowana i wyposażona. O czym więc należy pamiętać podczas urządzania tego pomieszczenia?

Wybierz odpowiednie miejsce

Pierwszym krokiem planowania idealnej garderoby, jest wybór odpowiedniego miejsca. W dużej mierze ogranicza nas powierzchnia i rozkład mieszkania. Nieliczni szczęśliwcy mogą przeznaczyć na garderobę oddzielny pokój. Jednak można też wygospodarować dla niej miejsce w konkretnym pomieszczeniu. Najczęściej garderobę umieszcza się ją w sypialni lub przedpokoju. W pierwszym przypadku rano mamy łatwy dostęp do naszych ubrań. Natomiast garderoba jest dobrze oświetlona światłem dziennym i nie pojawią się problemy z wentylacją. Z kolei dobrze przemyślana ogromna szafa w przedpokoju zapewni łatwy dostęp do ubrań każdemu z domowników. Jednak trzeba pamiętać, że potrzebne jej będzie dodatkowe oświetlenie. Nie musimy się martwić, że powierzchnia naszego mieszkania będzie stanowić duże przeszkody. Jeżeli dobrze się nad tym zastanowimy, to miejsce dla garderoby znajdziemy nawet w malutkiej kawalerce.

Półki i szafki w garderobie – o czym powinieneś wiedzieć?

Wybór odpowiedniego miejsca to pierwszy krok. Jeżeli jednak chcemy, żeby nasza garderoba była funkcjonalna, musimy zadbać o jej wnętrze. Korzystanie z niej będzie niezwykle wygodne, gdy odpowiednio umieścimy półki i drążki. Bardzo ważne jest zachowanie właściwych odległości, aby ubrania się nie gniotły. Jakie wymiary warto zapamiętać?

  • Drążki na ubrania powinny być odsunięte od tylnej ściany ok. 40 cm, a optymalna wysokość to 150 cm.
  • Drążki na ubrania wiszące należy dobrać do konkretnych części garderoby: na długie płaszcze i sukienki – 155-180 cm, spodnie – 110-13 cm, koszule, marynarki, spódnice, kurtki – 90-130 cm.
  • Wysokość półek również powinna zależeć od rodzaju ubrań: bluzki, koszulki i swetry – 25 cm, niskie buty – 20-25 cm, wysokie buty (np. kozaki) – 40-50 cm. Natomiast szerokość jednej pary butów to ok. 20 cm.

Przechowywanie butów i akcesoriów garderobie

Funkcjonalna garderoba powinna mieć odpowiednio wydzielone półki na buty i różne akcesoria. Tylko jeśli je dobrze uporządkujemy, to spełni ona swoje zadanie. Buty można przechowywać na specjalnych wkładach, które zostaną umieszczone w szufladzie lub na półkach. Można też zadbać o to, aby w garderobie znalazła się specjalna półka z kratownicą. Warto również wyposażyć garderobę w różne wysuwane koszyczki, małe półeczki, haczyki i wieszaki, które ułatwią przechowywanie różnych akcesoriów oraz dodatków. Dzięki nim w garderobie na pewno będzie panował porządek.